Suszarnia szczelinowa niskotemperaturowa na podczerwień (SSNP).

Zgłoszenie wynalazku do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej nr P 434371.

Przedstawiamy Państwu unikalną technologię suszenia materiałów sypkich głównie zbóż. Nasza niskotemperaturowa suszarnia szczelinowa, wykorzystująca fale podczerwieni, wykonana jest z rezystancyjnych paneli na podczerwień, emitujących długie promieniowanie podczerwone, do zastosowania w przemyśle rolniczym do suszenia ziarna, ale również do suszenia wszelkich drobnoziarnistych materiałów, w tym stosowanych w budownictwie.

Prawie wszystkie tradycyjne suszarnie, które wykorzystują ogrzane powietrze jako środek suszący to suszarnie konwekcyjne, w których powietrze przenosi ciepło na zewnętrzną powierzchnię materiału suszonego (surowca) i usuwa odparowującą wilgoć. Ta metoda suszenia i realizujące ją urządzenia mają pewne wady związane z dużym i bardzo dużym zużyciem energii. Suszeniu w ten sposób nieuchronnie towarzyszy utrata ciepła odbieranego przez samo urządzenie i jego konstrukcję oraz środowisko zewnętrzne. Prowadzi to również do przegrzania surowca i nie przyczynia się do całkowitego stłumienia pierwotnej mikroflory.

Metoda suszenia w podczerwieni ma znaczącą przewagę nad suszarniami konwekcyjnymi. Ta nowa technologia suszenia polega na tym, że wilgoć w ziarnie pochłania promienie podczerwone i nagrzewa się, to znaczy, energia jest skierowana bezpośrednio na wilgoć wewnątrz ziarna, co zapewnia wysoką wydajność i rentowność. Dzięki zastosowaniu tej metody nie ma potrzeby znacznego zwiększania temperatury suszonego produktu i można intensywnie przeprowadzać proces odparowywania w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza.

Główne zalety SSNP to;

– Suszenie w podczerwieni, w porównaniu z tradycyjnym suszeniem konwekcyjnym, ma znacznie niższe jednostkowe zużycie energii na jednostkę masy odparowanej wilgoci. Wysoką wydajność suszenia surowca osiąga się dzięki temu, że energia jest dostarczana nie do skorupy ziarna (jak we wszystkich typach suszarni konwekcyjnych używanych na świecie), ale do wody znajdującej się bezpośrednio w ziarnie, co sprawia, że ​​woda szuka drogi wyjścia z ziarna (z tego powodu koszty energii są zmniejszone ponieważ ziarno suszy się w niskiej temperaturze 40–60 stopni Celsjusza, a zużycie energii jest znacząco mniejsze niż w przypadku tradycyjnej, konwekcyjnej metody suszenia ziarna).

– Korzystnie jest to, że temperatura 55 stopni nie pozwala na pękanie surowca, denaturację białka i  blaknięcie zarodków ziarna. Pozwala gospodarstwom na samodzielne pozyskiwanie materiału siewnego z własnych surowców (co może być znacznie korzystniejsze i oszczędne w stosunku do pozyskania materiału siewnego od producentów zajmujących się przygotowaniem materiału siewnego);

– Wszechstronność proponowanego suszenia – zapewniamy skuteczne suszenie zbóż i roślin strączkowych, nasion oleistych i małych nasion;

– Pomimo zaawansowanej technologii sprzęt jest prosty, niezawodny, ma wysoką wydajność, zapewnia autonomię kompleksu suszącego bez podłączania do istniejących linii energetycznych lub gazociągów, ma modułową konstrukcję zestawiania bloków;

– Jakość wysuszonego ziarna jest znacznie wyższa, niż w przypadku tradycyjnej metody suszenia, gdyż promieniowanie podczerwone likwiduje/niszczy patogeny w materiałach biologicznych;

– Zaletą takiego rozwiązania jest całkowite wyeliminowanie ryzyka zapalenia się suszonego materiału. Suszarnia jest w pełni bezpieczna.

Opis do rysunku:
1.Blok nr I. 2.Blok nr II. 3.Rekuperator. 4.Rekuperator. 5.Podajnik zasypu Bloku nr I. 6.Podajnik zasypu Bloku nr II. 7.Zbiornik zasypowy. 8.Wytwornica ciepłego powietrza. 9.Wytwornica ciepłego powietrza. 10.Zbiornik wysypowy pośredni..


Skontaktuj się z nami
odpowiemy na każde pytanie, szybko i bezproblemowo z pomocą formularza kontaktowego